Click to watch the Tell Me More Appendix video and then answer the questions below.
1. Under the __________ method, all production costs (materials and conversion costs) are combined together for determining equivalent units and cost per equivalent unit.
- FIFO
- LIFO
- average cost
- job order cost
2. The cost per equivalent unit is determined by dividing the __________ by the __________.
- total production costs; total equivalent units of production
- total equivalent units of production; total production costs
- goods available for sale in dollars; goods available for sale in units
- None of these choices are correct.